Paul Laros

"Türkiye'nin Önemli Tarım Alanlarından Biriside Hatay'dır"

İbrahim Güder Tarafından ● 2017-02-28 Tarihinde Paylaşıldı

Türkiye'nin Pamuk üretim merkezlerinden biri Hatay’dır.

Ama Bursa, Kahramanmaraş, Gaziantep tekstilde çok ileri noktadalar. Tekstile dayalı yüzlerce sanayi tesisleri var. Dünya markalarına üretim yapıyorlar. Hatay’da da bu olabilirdi.

Benzer şekilde, verimli topraklarına rağmen Hatay bahçecilik ve seracılıkta da istenilen düzeyde değil.

Amik ovasında Akıllı tarım ile en az 100 milyar euro ihracat yapabiliriz. Akıllı tarım teknolojileri kullanarak Amik Ovasında çok verimli üretim gerçekleştirebiliriz. Buradaki üretim ile Avrupa ve Ortadoğu’yu besleyebiliriz. Bunu yapabilmek için gerekli olan altyapı Hatay’da var. Biraz destekle bunları gerçekleştirmek hayal değil.

Hatay Kalkınma Ensititüsünü acil olarak kurulmalı. O yüzden başta ekonomiye yön veren dinamikler ile iş dünyası temsilcileri bir an önce bir araya gelip Hatay için Kalkınma Hamlesini, Acil Eylem Planı ile nelerin yapılabileceğini konuşarak süreci başlatıp, takipçisi olmalı ve süreçlerin takibi için kurumsal hafızaya ihtiyaç var. Bunun için de Hatay Kalkınma Ensititüsünü kesinlikle kurmalıyız.

Fakirlik ve işsizlik kaderimiz olmamalıdır. Allah bu şehre verimli toprakları ve ideal iklimi bahş ederek bu bölgede yaşayan bizleri ödüllendirmiştir. Şükredip bunun değerini bilmeliyiz. Katma değeri yüksek ürünler üretip işsizliği ve fakirliği bitirebiliriz.

İbrahim GÜDER

HATİAB Genel Başkanı